Czy można stosować marihuanę w ciąży?  Palenie marihuany a karmienie piersią.

 

palenie marihuany a karmienie piersią i palenie marihuany w ciąży

Czy palenie marihuany podczas ciąży szkodzi ?

Palenie marihuany w ciąży może wpłynąć na zdrowie i rozwój niemowląt. Również palenie marihuany a karmienie piersią może nieść negatywne konsekwencje dla dziecka. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Biorąc pod uwagę zmieniające się zasady dotyczące dostępu do marihuany, a także znaczny wzrost w ciągu ostatniej dekady liczby kobiet w ciąży poszukujących leczenia zaburzeń związanych z używaniem marihuany, jedno z badań wykazało, że około 20% ciężarnych kobiet w wieku 24 lat i młodszych miało pozytywny wynik badania na obecność marihuany. Jednak to badanie wykazało również, że kobiety były około dwa razy bardziej narażone na pozytywny wynik testu na obecność marihuany w teście narkotykowym, niż twierdzą same. Sugeruje to, że zgłaszane przez samych siebie wskaźniki używania marihuany u ciężarnych kobiet mogą nie być dokładną miarą używania marihuany. Dodatkowo, w jednym badaniu przychodni, personel niemedyczny w przychodniach z marihuaną zalecał marihuanę kobietom w ciąży na nudności, ale eksperci medyczni ostrzegają przed tym.

Badania wskazują, że ryzyko poronienia wzrasta, jeśli marihuana jest stosowana we wczesnym okresie ciąży. Stwierdzono pewne powiązania między paleniem marihuany podczas ciąży a przyszłymi zaburzeniami rozwojowymi i nadpobudliwością ruchową u dzieci. Istnieją różne dowody na to, że palenie marihuany w ciąży wiąże się z niską masą urodzeniową lub przedwczesnym porodem, a długotrwałe zażywanie może zwiększać to ryzyko. Badania wykazały również, że kobiety w ciąży stosujące marihuanę mają 2,3 razy większe ryzyko urodzenia martwego dziecka. Biorąc pod uwagę potencjalny negatywny wpływ marihuany na rozwijający się mózg, American College of Obstetricians and Gynecologists zaleca, aby ginekolodzy-położnicy odradzali kobietom używanie marihuany podczas próby zajścia w ciążę, podczas ciąży i podczas karmienia piersią. Należy zauważyć, że pomimo rosnącej popularności używania marihuany w urządzeniach do waporyzacji, Food and Drug Administration zaleca kobietom w ciąży, aby nie używały żadnego produktu do wapowania.

Palenie marihuany w ciąży jako metoda na nudności

Niektóre kobiety zgłaszają używanie marihuany w leczeniu ciężkich nudności związanych z ciążą, jednak nie ma badań potwierdzających, że jest to bezpieczna praktyka i generalnie nie jest zalecana. Kobiety rozważające palenie marihuany w ciąży nie powinny tego robić bez konsultacji z lekarzem. Badania wykazały, że umiarkowane stężenia THC podawane matkom w ciąży lub karmiącym piersią mogą mieć długotrwały wpływ na dziecko. W tym zwiększenie wrażliwości na stres i nieprawidłowe wzorce interakcji społecznych. Badania wykazują również deficyty uczenia się u osób narażonych w okresie prenatalnym. Badania wykazały, że niektóre dzieci urodzone przez kobiety, które używały marihuany podczas ciąży, wykazują zmienione reakcje na bodźce wzrokowe, zwiększone drżenie i wysoki płacz, co może wskazywać na problemy z rozwojem neurologicznym. W szkole dzieci narażone na marihuanę częściej wykazują braki w umiejętnościach rozwiązywania problemów, pamięci i zdolności do pozostawania uważnym.

Potrzebne są jednak dalsze badania, aby oddzielić efekty specyficzne dla marihuany od innych czynników środowiskowych, które mogą być związane z używaniem marihuany przez matkę, takich jak zubożałe środowisko domowe lub zażywanie przez matkę innych narkotyków. Narażenie na marihuanę w okresie prenatalnym wiąże się również ze zwiększonym prawdopodobieństwem używania marihuany przez osobę w młodym wieku, nawet jeśli brane są pod uwagę inne czynniki wpływające na używanie narkotyków. 

palenie marihuany a karmienie piersią i palenie marihuany w ciąży

Palenie marihuany a karmienie piersią

 

Niewiele wiadomo na temat “palenie marihuany a karmienie piersią“. Jedno z badań sugeruje, że umiarkowane ilości THC trafiają do mleka matki, gdy karmiąca matka używa marihuany. Niektóre dowody wskazują, że ekspozycja na THC poprzez mleko matki w pierwszym miesiącu życia może spowodować osłabienie rozwoju motorycznego w wieku 1 roku. Nie przeprowadzono żadnych badań, aby ustalić, czy narażenie na THC podczas karmienia ma związek z późniejszymi skutkami życia dziecka. Przy regularnym stosowaniu THC może gromadzić się w mleku kobiecym w wysokich stężeniach. Ponieważ mózg dziecka wciąż się formuje, THC spożywane w mleku matki może wpływać na rozwój mózgu. Biorąc pod uwagę wszystkie te niepewności, karmiące matki są zniechęcane do używania marihuany. Młode matki stosujące marihuanę medyczną powinny zachować czujność w zakresie koordynacji opieki pomiędzy lekarzem zalecającym ich stosowanie a pediatrą opiekującym się ich dzieckiem.

Marihuana w ciąży – wpływ marihuany na rozwój dziecka

Na pytanie czy marihuana w ciąży może być stosowana, jest jedna odpowiedź: jeśli używasz marihuany podczas ciąży, możesz narażać zdrowie swojego dziecka! Niektóre badania wskazują, że palenie marihuany w ciąży, spożywanie ekstraktów konopnych zawierających THC lub pokarmów zawierających konopie może zwiększyć szanse dziecka na:

 • Problemy z rozwojem mózgu przed urodzenie
 • Poronienie
 • Przedwczesny poród
 • Mniejszą masę urodzeniową dziecka
 • Zaburzenia koncentracji i uwagi w wieku późniejszym, trudności szkolne

Badania sugerują, że ryzyko to wzrasta w przypadku kobiet w ciąży, które intensywnie używają marihuany. Jednak żadna ilość THC nie wydaje się bezpieczna, podobnie jak przy alkoholu w ciąży.

Palenie marihuany w ciąży może również zaszkodzić twojemu zdrowiu. Co za tym idzie twojej ciąży, poprzez większe ryzyko:

 • Upadku z powodu zawrotów głowy
 • Doznania urazu, spowodowania wypadku komunikacyjnego z powodu upośledzonego osądu
 • Infekcji dróg oddechowych, przewlekłego niedotlenienia, co negatywnie odbija się na dobrostanie płodu
 • Większe ryzyko astmy i rozwoju alergii u dziecka

Marihuana na skurcze w ciąży 

Możesz ulec pokusie używania marihuany, aby złagodzić poranne mdłości, czy zmniejszyć bolesne skurcze. Jednak ryzyko długoterminowe zdaje się przeważać nad krótkotrwałymi korzyściami.

Marihuana nie jest również odpowiedzią na depresję lub lęk podczas ciąży. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, poproś swojego ginekologa lub lekarza psychiatrę o bezpieczniejsze leczenie. Pomocne mogą być również zmiany stylu życia i diety.

Jeśli inni wokół ciebie palą lub waporyzują marihuanę, poproś ich, aby przestali. Bierne palenie może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, a dym marihuany zawiera wiele tych samych, niezdrowych substancji smolistych co opary tytoniu. Wdychanie „oparów” z e-papierosów może również narazić Cię na działanie szkodliwych chemikaliów. Lecz faktyczne działania niepożądane e-papierosów i liquidów poznamy dokładniej w najbliższych latach.

Po urodzeniu dziecka, unikaj marihuany, jeśli planujesz karmić piersią. Zawarte w marihuanie związki można przekazać dziecku z mlekiem matki.

Niektóre badania pokazują, że dzieci karmione piersią, których matki używają marihuany, są wolniejsze i mają problemy ze ssaniem.

Dlaczego używanie marihuany w ciąży jest ryzykowne?

Składnik marihuany, który powoduje odurzenie, substancja chemiczna o nazwie THC. Delta-9-tetrahydrokanabinol (delta-9-THC), może mieć bardzo negatywny wpływ na dziecko w łonie matki.

Na pytanie czy można stosować marihuanę w ciąży? Mówimy stanowcze Nie!

THC przechodzi przez łożysko, narząd, który odżywia Twoje dziecko tlenem i składnikami odżywczymi, nawet przez 6 dni po zupełnym odstawieniu marihuany!

Nie jest jasne, ile THC potrzeba, aby spowodować uszkodzenie rozwijającego się mózgu dziecka. Trzeba wziąć jednak pod uwagę że dzisiejsza marihuana ma więcej THC niż ta z poprzednich lat!

Grupy ekspertów, takie jak American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG). Twierdzą, że nadal nie wiedzą o wszystkich sposobach, w jakie używanie konopi podczas ciąży może być szkodliwe. Ponieważ potrzebujemy więcej badań, eksperci zalecają odstawienie marihuany, jeśli jesteś:

 • W ciąży
 • Planujesz zajść w ciążę
 • Karmisz piersią lub planujesz to robić

Oczywiście nawet medyczna marihuana nie jest bezpieczna, gdyż zawiera ona taki sam THC. Jak ta hodowana poza specjalnie przygotowanymi, profesjonalnymi uprawami.

Jeśli potrzebujesz pomocy w odstawieniu marihuany, porozmawiaj ze swoim lekarzem ginekologiem lub udaj się do lekarza psychiatry. Jeżeli będziesz miała problemy, wypróbuj psychoterapię i terapię uzależnień, nie kieruj się radami pisanymi w internecie, szukaj pomocy u specjalistów. Palenie marihuany a karmienie piersią i palenie w ciąży może poważnie zaszkodzić Twojemu dziecku!

Palenie marihuany w ciąży – skutki uboczne

W badaniu przeprowadzonym w Holandii stwierdzono, że 2,9% kobiet spróbowało konopi indyjskich w okresie dojrzewania i ciąży. Różne badania wykazały zaburzenia neurologiczne podczas rozwoju dziecka, którego matka jest przewlekłą palaczką marihuany. Różne badania wykazały, że narażenie na marihuanę w okresie prenatalnym wpływa na normalną reakcję na każdy bodziec wzrokowy, nasila drżące problemy z koncentracją i słabą moc pamięci z tą słabą zdolnością rozszyfrowania problemu. Stwierdzono również, że palenie marihuany podczas ciąży wiąże się z powolnym wzrostem dziecka w okresie prenatalnym. Niemowlęta, które były często poddawane działaniu marihuany w okresie prenatalnym, wykazywały objawy odstawienia, takie jak płacz przez bardzo długi dreszcz, a ponadto nie mogą spać. Niektóre badania sugerowały, że dziecko, które miało kontakt z konopiami w ciąży, mają problem z koncentracją, ale nie oznacza to, że mają słabe IQ.

Jednak żadne konsekwencje behawioralne ani rozmowy związane z nieprawidłowościami behawioralnymi nie ograniczały się do subiektywnych doniesień o stymulujących wynikach konsumpcji marihuany wśród ludzi. Oprócz tego zaobserwowano również zachowanie kopulacyjne samców myszy. Wiąże się to z wadami, takimi jak niska masa ciała i mniejszy obwód głowy. Przyjmowanie marihuany w znacznym stopniu wpływa i opóźnia rozwój płodu, niezależnie od konsumpcji innych czynników, takich jak picie, palenie tytoniu i zażywanie alternatywnych leków psychoaktywnych. Badanie wykazało, że palenie marihuany podczas ciąży ma prawdopodobne szanse na okaleczenie mózgu podczas rozwoju płodowego i powoduje przeszkody w procesie integralności neurofizjologicznej u dziecka.

Podstawa, na której marihuana stała się głównym problemem, zależy od związku THC, który ma dostęp do przenikania przez łożysko i wpływa na proces rozwoju płodu. Niewiele naczyń krwionośnych płodu jest obecnych w kosmkach łożyska, które sięgają ściany macicy matki. Składniki THC obecne w marihuanie są zdolne do przenoszenia się z krwi matki przez błonę łożyska do obszaru kosmków. Dlatego wchodzące THC, przechodzi przez pępowinę do płodu.

Marihuana a płodność – wpływ marihuany na płodność i zajście w ciąże

Badanie przeprowadzone na wydziale psychologii rozrodu na Uniwersytecie w Buffalo wykazało, że mężczyźni, którzy codziennie palą marihuanę, mają znacznie mniejsze ilości płynu nasiennego, niską liczbę plemników i nietypowe zachowanie plemników. Których suma niekorzystnie wpływa na płodność. Plemniki palaczy marihuany wykazywały nietypowe zachowanie. Na początku są nadpobudliwe i a później powolne, zanim dotrą do jaja. W ogólnym przypadku plemniki stają się nadaktywne, gdy znajdują się w okolicy szyjki macicy dość blisko komórki jajowej. Plemniki pod wpływem THC stają się nadaktywne we wczesnym stadium, a następnie się wyczerpują. Nawet zwykli palacze marihuany doświadczyli spadku płodności. Impotencja jest obecnie kojarzona z marihuaną i stwierdzono również, że utrudnia wytrysk. Pogorszenie stanu kanalików nasiennych jąder może wyjaśniać przyczynę tego problemu.   

Uwidoczniono bezpośrednie hamowanie normalnego funkcjonowania komórek Leydiga przez konopie indyjskie. Negatywny wpływ marihuany spowodował niską liczbę plemników z powodu mniejszej syntezy. Raport na temat chronicznych palaczy marihuany wykazał 58% spadek ilości plemników bez znaczących zmian w LH i testosteronie. Kobiety palące marihuanę mają wysokie ryzyko niepłodności z powodu nieregularnych miesiączek. Składnik aktywny, THC, oceniano w narządach rozrodczych wraz z wydzieliną pochwową u kobiet palących marihuanę. Podobny wpływ THC zaobserwowano, gdy plemniki zostały wystawione na jego działanie w jądrach lub na zewnątrz. W płynie rozrodczym kobiet można ocenić składniki marihuany, nikotyny i innych leków. Palenie marihuany pozwala THC dotrzeć do jajowodu kobiety, a także jej szyjki macicy. Jeśli mężczyzna nie pali, ale kobieta pali, plemniki napotykają THC w pochwie, jajowodzie lub okolicy macicy. Co powoduje przemianę w męskie plemniki i zmniejsza produktywność hormonów gonadotropowych. Istnieją badania, które dowodzą, że przewlekłe zażywanie marihuany może prowadzić do nieprawidłowej owulacji. 

 

Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości:

Klinika Konopna Fitokan

https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/

(kwalifikacja jest darmowa!)

Zapraszamy również na naszego facebook

https://www.facebook.com/fitokanpl/