Centrum Medyczne Fitokan

Korzystanie z leczniczej marihuany w miejscu pracy

 

Czy można korzystać z leczniczej marihuany w pracy?

Korzystanie z leczniczej marihuany w miejscu pracy jest możliwe? Pracodawca ma prawo przeprowadzić na pracownikach testy wykrywające narkotyki i pozytywny wynik może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by będąc w czasie terapii konopiami medycznymi mieć przy sobie dokumentację potwierdzającą leczenie medyczną marihuaną.

Nawet kiedy korzystający z medycznej marihuany pacjent nie przyjmuje jej w miejscu pracy i nie przychodzi do biura, będąc pod jej wpływem, wiele korporacji stosuje wobec leków na bazie konopi zerowej tolerancji. Zgodnie z opartą na niej polityką, pracownik nie może zażywać jakichkolwiek narkotyków. Wykrycie śladów medycznej marihuany w układzie krwionośnym nie jest tolerowane. Większość krajowych ustaw nie reguluje prawnie tego problemu, a w związku tym, że resztki metabolitów THC można wykryć organizmie. Długo po zażyciu leku w przypadku kontroli pacjenci mogą stracić pracę.

Dodatkowo, można porozmawiać wcześniej z pracodawcą oraz uprzedzić go i przedstawić dokumentację leczenia terapii marihuaną leczniczą. Gdzie omawiany jest wypływ substancji na pracę wykonywaną przez pracownika.

W przypadku kiedy nasz pracodawca nie toleruje zażywania medycznej marihuany wtedy przyjmowanie jej może okazać się bardzo trudne. Pracodawcy maja prawo zakazać stosowania konopi swoim pracownikom, a w tej kwestii decyzje sadu były dla nich bardzo przychylne.

W razie posiadania medycznej marihuany podczas zatrzymania – kontroli przez policję

 

W sytuacji, gdy zostaniesz zatrzymany(a) przez policję będąc w posiadaniu marihuany medycznej wymagane jest przedstawienie zaświadczenia o trwającej terapii konopnej. Recepty oraz dokumenty potwierdzające zakup lekarstwa w aptece np. paragon lub faktura.

Wszystkie wystawione recepty w Centrum Medycznym Fitokan są dostępne na indywidualnym koncie pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl . Po zakończonej konsultacji w naszej klinice otrzymasz e-mailowe lub/ SMS z potwierdzeniem wystawienia e-recepty.

W przypadku SMS, otrzymasz w wiadomości 4-cyfrowy kod (inaczej pin) e-recepty. Który razem z numerem pesel musisz podać w aptece w celu zrealizowania recepty.

W przypadku e-mail, otrzymasz plik PDF z kodem kreskowym i informacjami dotyczącymi leku oraz jego dawkowania. Który możesz okazać w aptece by zrealizować receptę.

Czy możesz prowadzić samochód po medycznej marihuanie?

Badania wykazały, że używanie konopi indyjskich ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów. W przeciwieństwie do alkoholu nie ma określonego stężenia konopi, które można by zidentyfikować jako wskaźnik upośledzenia.

Prowadzenie pojazdów podczas leczenia przez pacjenta leczonego marihuaną zawierającą THC jest nielegalne. THC (tetrahydrokannabinol) jest głównym psychoaktywnym składnikiem konopi.