8# Czym są terpeny?

Dzień dobry!
🌲 Korzystając z pięknego, wolnego dnia, przybliżymy nieco temat ważnych związków obecnych w roślinach.

👃 Terpeny to cząsteczki obecne w konopiach, drzewach, warzywach, owocach, przyprawach i innych roślinach odpowiedzialne za zapach i smak różnych odmian konopi.

Często słyszymy ” o ktoś tu pali, czuję  THC ” nie w rzeczywistości czujecie Państwo terpeny.

Mają one działanie synergistyczne z kannabinoidami, decydują w głównej mierze czy dany szczep marihuany ma działanie pobudzające czy nasenne! (Efekt entourege)

🔬 Badania wykazały, że profil kannabinoidowy i terpenowy (zestaw konkretnych związków) danego szczepu konopi determinuje wytwarzany przez nią „haj” – pobudzający (euforyzujący) lub uspokajający (sedujący), wraz z jego właściwościami terapeutycznymi.

🍀 Terpeny działają także synergistycznie z kannabinoidami i wpływają na ich indywidualne działanie.

📜 Terpeny zostały po raz pierwszy zidentyfikowane w XIX wieku i otrzymały swoją nazwę od terpentyny, olejku eterycznego z żywicy drzewnej. Można je znaleźć w całej przyrodzie, w większości owoców, kwiatów i warzyw. Terpeny pełnią również funkcje ekologiczne, takie jak ochrona roślin przed drapieżnikami, wabienie zapylaczy i zwalczanie grzybów.

🌲 Zapraszamy do zapoznania się z terminem „forest bathing” czyli „shinrin yoku” – „kąpielą leśną”, polegającą na przebywaniu na łonie natury i korzystaniu z terpenów i innych związków wydzielanych przez drzewa i rośliny.
https://www.nationalgeographic.com/…/forest-bathing…
https://time.com/5259602/japanese-forest-bathing/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Shinrin-yoku

🧬 Uważa się, że konopie zawierają nawet ponad 200 różnych terpenów, wśród których wyróżnic można grupę ośmiu „superterpenów” — tych, które najprawdopodobniej napotkasz w przeciętnym szczepie marihuany: mircen, terpinolen, linalol, limonen, alfa-pinen, humulen, BCP (beta-kariofilen) i ocimen.
Pinen, występujący m.in w drzewach iglastych – działa stymulująco, poprawia skupienie, pamięć

✔️ Limonen, jak sama nazwa wskazuje, obecny m.in. w cytrusach – stymulacja, poprawa nastroju, osłabienie odurzenia po THC.
✔️ Beta-kariofilen, obecny np. w czarnym pieprzu, działanie stymulujące, przeciwzapalne, osłabiające odurzenie po THC.
✔️ Mircen, występuje np. w chmielu, działa nasennie, uspokajająco (efekt Indica).
✔️ Linalol, znajdowany np. w lawendzie – działanie uspokajające, przeciwlękowe.

📜 Przez efekt Entourage rozumie się działanie terpenów w sposób agonistyczny (pobudzający), antagonistyczny (hamujący) lub synergistyczny (wzmacniający działanie konkretnej cząsteczki – tu fitokannabinoidu).

🧑‍💻 Zapraszamy na nasz

instagram@fitokanpl

https://www.instagram.com/fitokanpl/

fanpage

https://www.facebook.com/fitokanpl

Aby zapisać się na wizytę należy wypełnić formularz rejestracyjny oraz posiadać dokumentację medyczną potwierdzającą występowanie danego schorzenia.

Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości:

Centrum Medyczne Fitokan

https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/

(kwalifikacja jest darmowa!)

🍀Zespół Fitokan