Gastroenterologia

 

Gastroenterologia

Medyczna marihuana a Gastroenterologia 

Gastroenterologia a medyczna marihuana, układ endokannabinoidowy (ECS) występuje u wszystkich kręgowców i pomaga regulować kluczowe funkcje, takie jak sen, ból i apetyt. Organizm ludzki wytwarza własne kannabinoidy, które modulują i aktywują jego różne funkcje. Jak sama nazwa wskazuje, system endokannabinoidowy może być również regulowany i uruchamiany przez kannabinoidy znajdujące się w konopiach.

ECS odgrywa również dużą rolę w utrzymaniu homeostazy układu pokarmowego i bierze udział w wewnętrznych procesach biologicznych. Które prowadzą do nudności oraz wymiotów czy motoryki jelit i zapalenia jelit. W rezultacie ECS może być ważnym celem terapeutycznym w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, w tym IBS.

Dwa podstawowe receptory kannabinoidowe są obecne w całym ciele, a receptor CB2 występuje szczególnie obficie w przewodzie pokarmowym. Tetrahydrokannabinol (THC), główny składnik psychoaktywny konopi, pomaga aktywować oba receptory. Badania wskazują, że aktywacja receptorów kannabinoidowych w przewodzie pokarmowym może zmniejszyć ruchliwość i stan zapalny oraz zmniejszyć nadwrażliwość jelit. Ponadto badania na zwierzętach wykazały, że aktywacja niektórych receptorów kannabinoidowych hamuje ból trzewny. Ból odczuwany w narządach wewnętrznych. W przypadku IBS dotyczy to jelit lub jelit.

Ponadto istnieje teoria, która utrzymuje, że obniżony poziom endokannabinoidów – znany jako niedobór endokannabinoidów. Koreluje z kilkoma trudnymi do leczenia stanami, w tym fibromialgią, IBS i migrenami. Teoria ta opiera się głównie na badaniach przedklinicznych i jako taka jest wciąż na wstępnym etapie. Jeśli jednak teoria zostanie potwierdzona, przyczyni się to do zrozumienia. Dlaczego konopie indyjskie oraz medyczna marihuana czy inaczej medyczne konopie są skuteczne w leczeniu tych schorzeń.

Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości: 

Centrum Medyczne Fitokan 

https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/ 

(kwalifikacja jest darmowa!) 

Zapraszamy również na naszego facebook 

https://www.facebook.com/fitokanpl/