Dolegliwości bólowe

 

Dolegliwości bólowe

Medyczna marihuana w leczeniu bólu

Dolegliwości bólowe a konopie indyjskie które są od wieków używane w celach medycznych na całym świecie w leczeniu bólu. Ponieważ stany i kraje wdrażają politykę medyczną i rekreacyjną dotyczącą konopi indyjskich. Coraz więcej osób stosuje farmakoterapię konopiami indyjskimi w celu leczenia bólu. Istnieje teoretyczne uzasadnienie skuteczności konopi w leczeniu bólu. Chociaż subiektywne łagodzenie bólu przez konopie może nie odpowiadać obiektywnym pomiarom analgezji. Ponieważ coraz więcej pacjentów sięga po konopie indyjskie w celu złagodzenia bólu, potrzebne są dodatkowe dowody naukowe, aby ocenić ten wzrost.

Wyniki ankiety internetowej, obejmującej  95 uczestników, opublikowanej w Journal of Alternative and Complementary Medicine w 2014 roku.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy preferowali odmiany indica do leczenia bólu oraz uspokajania i snu i podczas gdy inni wybierali odmiany sativa,
aby poprawić energię i nastrój. Jeśli chodzi o leczenie bólu, uczestnicy zgłosili statystycznie istotny efekt podczas stosowania indica do stanów takich jak:

  • Niemigrenowe bóle głowy
  • Migrenowe bóle głowy
  • Neuropatia
  • Spastyczność
  • Ból stawu

Medyczna marihuana leczy dolegliwości bólowe 

Marihuana lub konopie indyjskie zawierają związki, które mogą łagodzić ból, nudności i inne objawy. Składniki marihuany, na których skupia się większość badań obejmujących łagodzenie bólu, to kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC). Dolegliwości bólowe i odczuwanie bólu jest jedną z głównych przyczyn sięgania po medyczną marihuanę. Kluczem do jego skutecznego zwalczania jest ustalenie odpowiedniej dawki. Organizm człowieka moduluje poziomy odczuwania i sygnalizowania bólu za pomocą układu endokannabinoidowego. Naukowcy udowadniają, że niektóre związane z silnym bólem stany takie jak fibromialgia. Migrena mogą wynikać z braku endokannabinoidów. Jeżeli badania te okazałyby się prawdziwe to rolę marihuany moglibyśmy porównać do witamin uzupełniając ich braki przywracając równowagę w organizmie.

Ból możemy podzielić na kilka różnych typów. Ostry ból charakteryzuje utrzymywaniem się od momentu wystąpienia wywołujących go bodźców lub do czasu zagojenia się rany i ustąpienia spowodowanych przez niego zaburzeń. Przewlekły ból to stan, który trwa dłużej niż trzy miesiące, najczęściej towarzyszy on takim chorobom jak nowotwór lub zapalenie stawów. Kolejnym rodzajem bólu jest ból neuropatyczny wywołany często uszkodzeniem tkanek związany na przykład z cukrzycą lub z efektem ubocznym przyjmowania leków. Wiele badań wykazało, że kannabinoidy skuteczniej radzą sobie z bólem przewlekłym przedstawiają, że połączenie  terapii THC i CBD. Jest bardzo skuteczne w stanach trudnych i ciężkich do leczenia takich jak nowotwór czy stwardnienie rozsiane.

Marihuana medyczna leczy ból – badania

Przeprowadzono badania nad wpływem konopi indyjskich lub kannabinoidów na przewlekły ból, zwłaszcza ból neuropatyczny (ból związany z uszkodzeniem lub uszkodzeniem nerwów). Przegląd z 2018 r. 16 badań leków na bazie konopi na ból neuropatyczny, z których większość testowała preparat kannabinoidowy o nazwie nabiximols marka Sativex; spray do ust zawierający zarówno THC.  Jak i CBD, który jest zatwierdzony w niektórych krajach. Przegląd 28 badań (2454 uczestników) kannabinoidów z 2015 r. W których oceniano ból przewlekły, wykazał, że badania ogólnie wykazały poprawę w zakresie pomiaru bólu u osób przyjmujących kannabinoidy. Jednak średnia liczba pacjentów, którzy zgłosili co najmniej 30-procentowe zmniejszenie bólu, stosowała kannabinoil. 

Badania w leczenia bólu medyczną marihuaną

W ostatnich latach wiele badań dotyczyło wpływu marihuany na przewlekły ból. Niektóre badania wykorzystywały części rośliny marihuany (broad
spectrum, izolaty), a niektóre wykorzystywały całą roślinę (full spectrum).

Używanie części rośliny marihuany (takich jak olej CBD) pomaga badać konkretne działania tego składnika. Gdy używa się całej rośliny i pojawia się tak zwany efekt otoczenia (efekt entourage). W którym części współpracują ze sobą, aby uzyskać większy efekt (synergia kannabinoidów, terpenów). Naukowcy sugerują, że marihuana lub kannabinoidy mogą być skuteczne w leczeniu niektórych rodzajów przewlekłego bólu oraz neuropatii
(ból nerwów).

Badanie z 2016 r. wykazało, że używanie marihuany w leczeniu bólu nowotworowego doprowadziło do 64% zmniejszenia stosowania opioidów oraz
poprawy jakości życia i spowodowało mniej skutków ubocznych leków. Doprowadziło to również do tego, że uczestnicy używali mniej leków.

Spośród około 17 000 osób z rakiem, 70 procent podobno doświadczyło poprawy bólu i ogólnego samopoczucia po użyciu marihuany.

Osoby z przewlekłą migreną doświadczyły zmniejszenia liczby epizodów migreny po zastosowaniu leku. Nadal istnieje potrzeba dalszych badań w obszarze używania marihuany w przewlekłym bólu, zwłaszcza w zakresie stosowania różnych szczepów, dawek i metod dostarczania.

Badania przedkliniczne wykazują wąskie okno terapeutyczne dla konopi indyjskich jako farmakoterapii bólu; zbiór dowodów klinicznych dla tego wskazania nie jest tak obszerny. Niedawna metaanaliza badań klinicznych nad konopiami indyjskimi i kannabinoidami w leczeniu bólu znalazła skromne dowody na poparcie stosowania farmakoterapii kannabinoidami w leczeniu bólu. Niedawne badania epidemiologiczne dostarczyły wstępnych dowodów na możliwe zmniejszenie farmakoterapii opioidowej w leczeniu bólu. W wyniku zwiększonego wdrażania medycznych schematów leczenia konopiami indyjskimi.

Co lepsze w leczeniu bólu THC czy CBD

THC (kannabinoid rośliny – fitokannabinoid) przypomina kannabinoidy. Które naturalnie występują w naszym organizmie (endokannabinoidy).
Kiedy ludzie spożywają lub wdychają THC, stymuluje to receptory kannabinoidowe w mózgu oraz rdzeniu kręgowym i nerwach obwodowych. To aktywuje mózgowy system nagrody i zmniejsza poziom bólu.

THC jest związkiem psychoaktywnym, ponieważ wiąże się z receptorami kannabinoidowymi CB1 i wywołuje podwyższony stan umysłu oraz znany jako haj lub odurzenie. CBD nie powoduje haju, chociaż oddziałuje z receptorami bólu w mózgu, wywierając działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe

Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości: 

Centrum Medyczne Fitokan 

https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/ 

(kwalifikacja jest darmowa!) 

Zapraszamy również na naszego facebook 

https://www.facebook.com/fitokanpl/