Psychiatria

 

Psychiatria

Psychiatria i zastosowanie medycznej marihuany. W ostatnich latach marihuana lecznicza zyskała większą uwagę
badaczy ze względu na potencjalną skuteczność w zmniejszaniu bólu. Także spastyczności mięśni oraz nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią oraz nieuleczalnej padaczki dziecięcej. Jednak jego potencjalne zastosowanie w psychiatrii jest mniej znane.

Pojedyncze pozytywne badania wykazały jednak wstępne poparcie dla kannabinoidów (mianowicie kannabidiol, CBD). W zmniejszaniu lęku
społecznego z mieszanymi (głównie pozytywnymi) dowodami na stosowanie wspomagające w schizofrenii.

Studia przypadków sugerują, że marihuana medyczna może być korzystna dla poprawy snu i zespołu stresu pourazowego. Jednak dowody na to są
obecnie słabe. Wstępne wyniki badań wskazują, że terapie o wysokiej zawartości delta-9 tetrahydrokannabinolu (THC) nie przynoszą depresji. Ani w przypadku CBD zaostrzenia manii. Inne badania wskazują na pewną potencjalną skuteczność doustnej kombinacji kannabinoid/terpen w ADHD.

Zalecenia kliniczne obejmują ostrożność w stosowaniu preparatów o wysokiej zawartości THC (unikanie u młodzieży oraz u osób z zaburzeniami lękowymi lub psychotycznymi). Stopniowe zwiększanie dawki, regularną ocenę i ostrożność w przypadku zaburzeń sercowo-naczyniowych i oddechowych, ciąży i karmienia piersią.

Medyczna marihuana może być skutecznym związkiem wspomagającym również w dziedzinie psychiatrii. Najnowsze badania wykazują, że stosowanie kannabinoidów znacznie poprawia jakość życia pacjentów cierpiących na takie choroby. Takie jak ADHD oraz zespół Aspergera i PTSD czy zaburzeniach snu oraz fobiach społecznych i depresji ale również w bulimii i anoreksji. Także mamy szerokie spektrum zastosowania marihuany w psychiatrii.

Psychiatria – zastosowanie medycznej marihuany  

„Medyczna marihuana” to szerokie pojęcie określające gamę produktów, od całych konopi roślinnych i ich pochodnych po syntetyczne kannabinoidy. Doniesiono, że dwa główne składniki próbki konopi, delta-9-tetrahydrokannabinol (Δ9-THC) i kannabidiol (CBD), mają właściwości lecznicze i dają korzystne efekty terapeutyczne, podczas gdy zgłoszono również dalsze korzystne dowody w odniesieniu do syntetycznego zastosowania medyczne kannabinoidów (np. nabilon). Zgromadzona literatura dotyczy zastosowań medycznej marihuany w dziedzinie psychiatrii, w szczególności w odniesieniu do zespołu stresu pourazowego, zaburzeń lękowych, spektrum schizofrenii i innych zaburzeń psychotycznych. W artykułach często przedstawiano, że kannabinoidy mogą stanowić obiecującą alternatywę leczenia tych schorzeń i przemawiają na temat medycznego zastosowania kannabinoidów. Kannabinoidy wydają się mieć korzystne właściwości lecznicze oraz medyczne zastosowania kannabinoidów.

 

Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości: 

Centrum Medyczne Fitokan 

https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/ 

(kwalifikacja jest darmowa!) 

Zapraszamy również na naszego facebook 

https://www.facebook.com/fitokanpl/