Centrum Medyczne Fitokan

Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę?

Recepta na medyczną marihuanę jak ją zdobyć?

Rząd w Polsce zalegalizował marihuanę leczniczą zgodnie z prawem, które weszło w życie w 2017 roku i konopia lecznicza trafiła do polskich aptek w postaci suszu, w styczniu 2019 roku. Legalizacja ustanowiła konopie jako surowiec farmaceutyczny na receptę robioną (magistralną), który jest dostępny tylko na receptę narkotyczną typu RPW. Konopia lecznicza może być zastosowana w bardzo wielu schorzeniach jednak jej dawkowanie i rodzaj musi być odpowiednio dobrany.

Przed uzyskaniem recepty na medyczną marihuanę, istotne jest, aby pacjent najpierw udał się do lekarza, który posiada odpowiednie kwalifikacje w terapii konopiami. Lekarz ten przeprowadzi szczegółową analizę historii choroby pacjenta, aby móc podjąć decyzję, czy pacjent kwalifikuje się do terapii związanej z medyczną marihuaną.

Receptę na marihuanę medyczną może wystawić każdy lekarz?

Receptę na marihuanę medyczną może wystawić każdy lekarz. Aby uzyskać receptę na marihuanę medyczną, pacjent może skonsultować się zarówno z lekarzem rodzinnym, jak i z lekarzem specjalistą, który ma doświadczenie w leczeniu konopiami. Warto jednak zaznaczyć, że zaleca się skonsultowanie się z lekarzem specjalistą, aby zapewnić skuteczność terapii i pozytywne efekty. Receptę na marihuanę medyczną może wystawić każdy lekarz, który ma uprawnienia do przepisywania leków narkotycznych, z wyjątkiem lekarza weterynarii.

Kto może otrzymać receptę na medyczną marihuanę?

Receptę na medyczną marihuanę mogą otrzymać. Osoby, które mają różne dolegliwości, takie jak bóle różnego pochodzenia, choroby neurologiczne, zaburzenia snu, choroby gastrologiczne, psychiatryczne, ginekologiczne, mogą kwalifikować się do terapii związanej z medyczną marihuaną. Pełna lista chorób kwalifikujących się do tego rodzaju terapii znajduje się tutaj https://www.fitokan.pl/baza-wiedzy/wskazania-do-zastosowania-terapii-konopnej/.

Decyzję o rozpoczęciu terapii związanej z medyczną marihuaną podejmuje lekarz podczas darmowej kwalifikacji. Jeśli choroba lub dolegliwości pacjenta kwalifikują się do terapii i nie ma przeciwwskazań, pacjent otrzymuje receptę na medyczną marihuanę.

Czy recepta na medyczną marihuanę jest trudna do zdobycia?

Czy uzyskanie recepty na marihuanę medyczną jest trudne? Podobnie jak w przypadku innych recept, lekarz może zalecić produkt, jeśli istnieją odpowiednie wskazania zdrowotne i terapeutyczne, a inne leki nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Niemniej jednak, ograniczeniem może być niewielka liczba placówek w Polsce, w których pracują wyszkoleni specjaliści. Jednak zauważamy, że coraz więcej lekarzy zdobywa wiedzę w tym obszarze, a liczba miejsc, w których można uzyskać fachową pomoc w terapii konopnej, stopniowo się zwiększa. Leczenie konopiami jest legalne w Polsce, a dostępność leku rośnie, a także zwiększa się liczba personelu. Dlatego uzyskanie recepty na marihuanę nie jest trudne, jeśli pacjent spełnia warunki kwalifikujące do leczenia tą metodą.

 • Prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego https://www.fitokan.pl/klinika-przychodnia/rejestracja-pacjenta-krok-1/ oraz podać niezbędne dane.
  Polecamy sprawdzić listę ewentualnych wskazań do zastosowania terapii konopnej https://www.fitokan.pl/ , by sprawdzić czy recepta na marihuanę leczniczą może zostać przepisana 
 • Są też przeciwskazania do terapii konopiami medycznymi, z którymi prosimy się zapoznać https://www.fitokan.pl/schorzenia-dyskwalifikujace-ze-stosowania-thc/ w takim wypadku prosimy o wpisanie wszystkiego w formularzu rejestracyjnym oraz poinformowanie o wszystkim lekarza na wizycie.
 • O zakwalifikowaniu się do terapii decyduje lekarz, który najpierw zapozna się z Państwa dokumentacją medyczną ( np. z listą obecnie przyjmowanych leków). Lekarz szczegółowo przeanalizuję czy może Pana/Pani rozpocząć terapię i czy pacjent może otrzymać receptę na medyczną marihuanę. Udzieli również wskazań, do stosowania leku.
 • Jeżeli lekarz podejmie pozytywną decyzje o kwalifikacji i rozpoczęciu leczenia, zostaną Państwo poinformowani o dostępnych terminach wizyt oraz o dobraniu lekarza odpowiedniej specjalizacji.
 • Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną i możliwość zarażenia się wirusem COVID-19 i wizyty odbywają się w trybie wirtualnym. Konsultacje online, na które zapraszamy pacjentów z całej Polski.
  Po wykupieniu konopii medycznej w aptece prosimy pamiętać o pobraniu kopii recepty i posiadaniu jej przy sobie w razie kontroli. Otrzymacie Państwo także receptę w formie pdf. po zakończeniu wizyty. Prosimy o zatrzymanie faktury imiennej lub paragonu z apteki. Jest to dowód legalnego zakupu medycznej marihuany.
 • Medyczna marihuana recepta – marihuanę należy przechowywanć wyłącznie w oryginalnym opakowaniu.
  W razie ewentualnej kontroli przez funkcjonariuszy policji, należy okazać niezbędne dokumenty. Wydruk recepty oraz fakturę z apteki jak i zaświadczenie o prowadzonej terapii medyczną marihuaną w specjalistycznej klinice konopnej.

Czy recepta na medyczną marihuanę różni się od innych recept?

W przypadku konopi leczniczych, recepty są oznaczone jako Rpw i dotyczą leków zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe. Przy obsłudze e-recepty, wystawienie takiej recepty  wymaga oznaczenia symbolu Rpw. Po wystawieniu dokumentu przez lekarza, pacjent otrzymuje kod recepty, który można zrealizować w aptece, podając kod QR z aplikacji “Moje IKP” lub kod oraz PESEL. Recepta na marihuanę medyczną musi być wystawiona jako lek recepturowy, co oznacza, że farmaceuta jest zobowiązany do jej przygotowania w aptece. Powinna zawierać nazwę substancji, ilość substancji czynnej, postać farmaceutyczną leku (kwiaty konopi) oraz dawkowanie. Receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni od daty wystawienia, a istnieje możliwość wypisania leku na 90 dni terapii.

Czy na marihuanę medyczną jest refundacja? Recepty na leczniczą marihuanę nie są objęte refundacją i mogą być wystawione jako lek pełnopłatny. 

Jak dostać receptę na medyczną marihuanę w Polsce w 2023 roku?

Jak już wspomnieliśmy, w Polsce, pozwolenie na medyczną marihuanę może zostać wystawiona jedynie przez lekarza, który uzna, że pacjent kwalifikuje się do terapii leczniczą marihuaną w celach terapeutycznych. Aby uzyskać receptę na medyczną marihuanę, pacjent musi udać się do lekarza i przedstawić swoje wskazania do leczenia medyczną marihuaną. Lekarz może przepisać jeden z rodzajów suszu konopi na e-recepcie lub wypisać tradycyjną receptę na papierze.

W przypadku e-recepty na medyczną marihuanę, pacjent otrzyma PIN recepty online, który trzeba podać w aptece, aby zrealizować receptę na konopny susz z zawartością THC/CBD.

Pamiętaj, że medyczna marihuana jest legalna w Polsce od 2017 roku, ale tylko na receptę i w postaci suszu konopi i ekstraktów. Recepta na marihuanę medyczną może zostać wystawiona przez każdego lekarza z wyjątkiem lekarza weterynarii. 

Jak zrealizować receptę na marihuanę?

Aby zrealizować receptę na marihuanę medyczną , pacjent może udać się do apteki z receptą na papierze lub podać kod recepty online w aptece. Cena suszu może różnić się między aptekami. Konopie medyczne są lekiem recepturowym, dlatego recepta może zostać wypisana tylko przez lekarza, który uważa, że lecznicza marihuana jest odpowiednim lekiem dla pacjenta. 

Pamiętaj, że recepta na leczniczą marihuanę może zostać wystawiona jedynie po zapoznaniu się z historią choroby pacjenta i kwalifikacji do terapii medyczną marihuaną. Recepta na medyczną marihuanę zawiera określoną ilość THC, ponieważ leki z grupy i-n (m.in. leki z konopii) zawierają substancje psychoaktywne, które są uznawane za środki odurzające.

Ile kosztuje marihuana na receptę?

Cena medycznej marihuany za 1 g to około 60 zł. Susz sprzedawany jest w opakowaniach 5g, 10g, 15 g. Trzeba jednak brać pod uwagę, że aby uzyskać efekt terapeutyczny, każdy  pacjent musi indywidualnie dobrać odpowiednią dawkę leku dla siebie i waporyzować konopie dłużysz czas. Sytuacja każdego chorego jest indywidualna, należy jednak liczyć się z tym, że cała terapia lecznicą marihuaną może wynieść ponad 1000 zł, czasem znacznie więcej gdyż musimy doliczyć koszt waporyzatora ora cenę kolejnych wizyt w klinice konopnej. Po więcej informacji informacji na temat kosztów leczenia marihuaną medyczną zapraszamy na https://www.fitokan.pl/baza-wiedzy/jaki-jest-koszt-leczenia-medyczna-marihuana/

Przechowywanie suszu konopnego

W Polsce istnieją specjalne wymagania dotyczące przechowywania medycznej marihuany, ponieważ jest to lek, który może wpłynąć na zdrowie pacjenta. Konopny susz powinien być przechowywany w suchym i zaciemnionym miejscu, z dala od dzieci i zwierząt.

Podsumowując, konopia została zalegalizowana w Polsce w 2017 roku. Uzyskanie recepty na marihuanę medyczną w Polsce w 2022 roku wymaga wizyty u lekarza, który posiada prawo do wykonywania zawodu i może wystawić e-receptę na medyczne konopie lub wypisać tradycyjną receptę na papierze. Zrealizowanie recepty na medyczną marihuanę wymaga podania kodu recepty online w aptece. 

Zachęcamy również do odwiedzenia naszego bloga, na którym dowiesz się między innymi dlaczego warto jest stosować marihuanę.